Jak se stát progamerem?

Vydělávat si na živobytí svou oblíbenou počítačovou hrou? Může se to zdát jako sen puberťáka, ale v dnešní době to už není zcela nereálné. e-Sport je na vzestupu a teče do něj čím dál více peněz. Proč by tedy některé nemohly přitéct taky vám? Přesto je šance, že se stanete skutečným progamerem, dosti malá. Konkurence je obrovská a pokud se tomu chcete věnovat naplno, není to už jen o zábavě….

 

money-02

1.Trénink

Bylo by hezké, vydělávat si hraním své milované hry. Milujete ji, ale natolik, že jste ochotni hrát šest, sedm i osm hodin každý den? Protože to je jediný způsob, jak obstát v obrovské konkurenci ostatních hráčů. Top hráči mají nastavený tréninkový plán, který striktně dodržují. Základem je tedy trénink. Důležité je hrát především s hráči co jsou lepší než vy, jen tak můžete svůj um rozvíjet.

2. Učte se

Studium je základ úspěchu v každé oblasti. Je velice důležité studovat již úspěšné hráče. Sledovat replaye znovu a zvonu, dokud nebudete připraveni užívat svoje taktiky a strategie. Tito hráči pilovali své umění mnoho let, pokud s hrou začínáte, je velice důležité zaměřit se prvně více na studium dané hry a až poté na praxi.

3. Domácí úkoly

Trénovat hraním dlouhé hodiny je určitě dobrý způsob pro zlepšení, ale občas je třeba zaměřit se na konkrétní aspekt vaší hry. Tím můžete získat výhodu nad soupeři. Říká se, že MarineKingPrime, jeden z nejlepších terran hráčů SC2 na světě, trénuje marine split dlouhé hodiny.

4. Komunita

I progameři patří do nějaké komunity, ať už hrají RTS či týmové FPS. Komunikace s ostatními hráči rozšiřuje vaše obzory. Jiný pohled na věc vám může pomoc vyvarovat se chybám. Pokud jste v týmu budujte pevný přátelský kolektiv. Jste-li sólista zapojujte se alespoň prostřednictvím fór, streamů, apod.

ESL_Extreme_Masters-_Pro_Gaming_(7818237238)

5. Trénink

Už jsem se zmínil, jak je trénink důležitý? Top hráči spolu obvykle trénují celé dny ve speciálních tréninkových centrech (většinou je to dům plný počítačů a s nezbytným vybavením). Nic takového samozřejmě pro začátek nepotřebujete, ale jasně to ukazuje, jak velkou váhu má kvalitní trénink pro profesionální hráče.

6. Naučte se prohrávat

Světoví top hráči prohrají 30-50% her. Prohra z vás může udělat lepšího hráče. Cesta k vítězství vede přes porážky. Vztek a urážky nikoli, těm se vyvarujte. Nikdo nebude chtít v budoucnu angažovat hráče špatné pověsti, i když bude mít výsledky. Je důležité se z prohry poučit. Trošku rozšířím 3. bod. Studujte své prohrané hry, pokud pochopíte co bylo špatně, můžete se této chyby v příští hře vyvarovat.

7. Rovnováha

Ačkoliv pro úspěch jsou hodiny tréninku nutností, tak nesmíte nikdy zapomínat ani na svůj reálný život. Není možné trávit život před obrazovkou počítače, chce to umět také odpočívat. Musíte nalézt vhodnou rovnováhu mezi hraním a relaxací. Je to velmi důležité pro vaší duševní, stejně tak herní, pohodu.

8.Talent

Je důležité si uvědomit, že z každého se progamer nestane. Progaming vyžaduje kombinaci psychické a fyzické odolnosti. Světoví top hráči zvládají v minutě stovky akcí, což vyžaduje téměř nadlidskou rychlost a to zkrátka nezvládne každý. Jednoduše můžete být dobří v golfu, ale ani po 10.000 odpalech z vás Tiger Woods nebude.

 

9. Co když to nevyjde

Vždy se hodí mít záložní plán a určitě bych nedoporučoval přerušovat školu, nebo opouštět zaměstnání. Dokud nebude mít, alespoň nějaké náznaky, že se hraním uživíte, držte se svých každodenních činností. Pokud vyhrajete nějaký turnaj, nebo vám začne vydělávat stream, můžete je začít postupně omezovat, ale dělat unáhlené kroky hned na začátku je absolutní hloupost.

10. Trénink

Ano je to tu zas. Pokud to s kariérou profesionálního hráče myslíte stále vážně, přeji vám hodně štěstí. Vždy mějte na paměti těchto 10 bodů a hlavně, nezapomínejte, že hraní je především o zábavě!

One Response

  1. dscs
    dscs at |

Leave a Reply