Jak vypadá běžný den progamera?

Vstát, vysprchovat, ohlit, vy..at. Káva už se vaří, vy jste stále v županu a to už je skoro 11 hodin. Život progamera to je pohádka. Vstáváte si kdy chcete a celý den hrajete svou oblíbenou hru. Je to opravdu tak snadné?

Není! Profesionální hraní je práce. Jste sice svým vlastním pánem, ale každý den musíte tvrdě trénovat a odehrát minimální počet hodin. Někteří profi hráči mají dokonce trenéry, spoluhráče a smlouvy, které je zavazují k nějaké herní morálce. To bylo dřív k vidění pouze v Jižní Koreji, jak se však eSport rozvíjí, jsou tyto praktiky čím dál častěji k vidění i v Evropě či Americe. Každopádně, když si porovnáme korejská a nekorejská tréninková centra, tak je jasně vidět, že Korejci k progamingu přistupují s mnohem větším nasazením a disciplínou.

Známý SC2 hráč Greg „Idra“ Fields strávil v koreji několik let a nakonec odešel právě kvůli hernímu nasazení, které po něm bylo v Koreji vyžadováno.

„V Koreji hrajete 10-12 hodin denně s jedním volným dnem v měsíci. Byl jsem z toho dosti unavený a opravdu si nemyslím, že je to pro SC2 nutné. Navíc si myslím, že budoucnost eSportu je na západě a já jsem chtěl být jeho součástí.“

Greg „Idra“ Fields

Jak hrají profíci?

Vesměs existují dva způsoby jak hrát. A právě ty obvykle tvoří rozdíl mezi „obyčejným smrtelníkem“ a progamerem. Můžu prostě hrát, mačkat klávesy a sedět na židli ve shrbené nesoustředné poloze. Nebo můžu hrát aktivně, dělat si poznámky, učit se a snažit se pochopit principy hry.

Další nezbytná věc je pevný rozpis tréninku. Ten využívají všichni vrcholoví sportovci a stejné je to i v eSportu. V dnešní době počítačů se mladí lidé snadno nechají snadno rozptýlit Facebookem, Wikipedií, Googlem, atd. Rozptýlení čeká na každém kroku a bez pevného plánu je velmi těžké dosahovat nějakých cílů. Rozpis, diář nebo organizér může být nejefektivnější pomocník pro mladé progamery.
Pro lepší představu Dario „TLO“ Wünsch na svém blogu zveřejnil jeho rozvrh. Na něm je dobře vidět, že být progamer znamená pracovat na plný úvazek.

 

Typický den progamera:

08-09:00 snídaně

09-10:00 cvičení/streching

10-13:00 hraní

13-14:00 oběd

14-15:00 studium (replaye, videa, taktiky)

15-16:00 cvičení/venkovní aktivity

16-18:00 hraní

18:20:00 večeře

20-23:00 hraní

 

Dny se mohou trochu lišit. Hráči mají různé výlety, speciální cvičení a režimy, ale základ je pevný a to 8 hodin hraní plus nějaké to cvičení. Dostatek cvičení je nezbytný, dobré zdraví umožňuje dlouhé sezení, proto mají hráči pravidelně naordinován třeba bazén.

 

Jak vnímá profesionální hráče jejich okolí?

Mike „Hastr0“ Rufail, hra Call of Duty, tým Gamma Gamers

„Jsem profesionálním hráčem 6 let a první dva roky na mě všichni kamarádi z výšky koukali jako na blázna, spousta z nich se ode mě odvrátila, zvláště dívky. Později ale zjistili, že cestuji po světě, setkávám se s celebritamy a vydělávám dobré peníze a začali vracet. Progameři nejsou tlusté děti žijící u mámi v suterénu. Máme zdravý životní styl jako každý jiný.“

Paulo „Catz“ Vizcarra, hráč StarCraft 2, tým ROOT Gaming

„Nyní už to všichni chápou. Samozřejmě, že na začátku si ze mě všichni dělali legraci – je těžké, aby to pochopili lidé kteří nemají k hraní žádný vztah.
Řeknu vám tolik, StaCraft 2 je magický! Mnoho z mých přátel mě nyní sleduje na streamu. Má rodina mě plně podporuje, ale zezačátku to byly s mámou tvrdé bitvy, protože chtěla abych po tom co jsem absolvoval pracoval v oboru.“

Leave a Reply