Proč je lepší virtuální server než fyzický

Běžný webhosting by vám nestačil, ale dedikovaný server zase nevyužijete, takže vám přijde zbytečné ho platit? Mohl by vám pomoct virtuální privátní server, který umí prakticky totéž co fyzické servery, ale je značně levnější.

Virtuální privátní server (VPS) běží samostatně na fyzickém serveru. Je mu přidělena jen určitá část výkonu fyzického stroje (část CPU, RAM, disky). Na jednom fyzickém serveru se nachází několik virtuálních, tím pádem je cena levnější, protože se o placení nákladů na provoz fyzického zařízení dělíte.

Udělej si sám

VPS jsou dobrým řešením pro všechny, kteří chtějí mít co nejvíce věcí pod kontrolou. Pod taktovkou Coolhousingu si na něj sami nainstalujete libovolný operační systém (Linux, MS Windows, …) a pak vše ovládáte přes webovou administraci. Přes tu je dokonce možné systém nainstalovat, nastavovat weby, databáze atd. Administrace z webového rozhraní je u nich založena na OS Linux CentOS.

Virtuální servery lze kdykoliv přes webové rozhraní restartovat, navýšit jim výkon, reinstalovat přes administraci či zálohovat na externí úložiště. VPS společnosti Coolhousing jsou automaticky zálohovány denně, a tak je možné v případě problému obnovit data.

Coolhousing má navíc své scrubbing centrum (čisticí stanici). Jedná se o uzel v síti, který neustále monitoruje provoz a sleduje, zda je vše v pořádku, nebo se někdo pokouší útočit.

Bezpečnost především

Společnost obecně hodně dbá na bezpečnost – je členem sítě FENIX. Tento projekt vznikl na půdě NIX.CZ v roce 2013 jako reakce na tehdejší útoky na nejznámější česká média, banky a operátory. Možná si tu katastrofu ještě sami pamatujete, když nefungovaly jedny z největších českých webů.

Členové FENIX se snaží vyvarovat opakování takové události a jednou z podmínek členství je existence kvalifikovaného týmu, který se musí ve firmě starat o bezpečnost. Tým Coolhousing začal s ochranou Anti-DdoS a loni došlo právě i na zmiňované scrubbing centrum.