DPI/CPI je opravdu tak důležité?

DPI/CPI je neustále velmi diskutované téma. Tyto pojmy vyjadřují citlivost vaší myši. Mnoho lidí se mylně domnívá, že čím vyšší hodnoty tím přesnější myš je. To je špatně! DPI/CPI je pouhý údaj, který říká, jakou vzdálenost urazí kurzor ve vztahu k uskutečněnému pohybu myší po podložce. Tak například, myš s vyšší citlivost urazí 3 pixel / cm, druhá s nižší urazí 1 pixel / cm, ale obě jsou stejně přesné.

Jakou hodnotu DPI tedy potřebuji?

To záleží na mnoha faktorech,  jako například jakým stylem s myší pracujete, jaký máte styl držení, nastavení, nebo kterou hru hrajete. Pokud jste zvyklí urputně máchat myší po podložce, budou vám lépe vyhovovat nižší hodnoty. Pokud užíváte Claw grip s jemnými pohyby zápěstím, potřebujete vyšší citlivost. Především ve FPS hrách se DPI/CPI vyjadřuje v cm/360° nebo palcích/360°. Je to vlastně délka jakou musíte myší pohnout aby se kurzor/zaměřovat otočil kolem své osy, o 360°. Protože ve hře nikdy nemáte přesně takové DPI, jaké si nastavíte na myši. Jeho hodnotu ovlivňují další faktory, jako Windows Multiplier (citlivost nastavená přímo ve Win), nebo citlivost hře.

 

Pokud vás zajímají vaše skutečné hodnoty, můžete si je spočítat v tomto jednoduchém kalkulátoru kde,

  • Mouse DPI = nastavení DPI přímo na myši
  • Windows Multiplie = nastavení citlivosti ve Windows
  • In Game Sensitivity = nastavení citlivosti ve hře
  • m_yaw = 0.022 (jakási konstanta, kterou jsem popravdě zcela nepochopil, ale všude píší tuto hodnotu, takže bych ji neměnil)

 

Obecně se v nastavení citlivosti hráči dělí na tři skupiny. Zde uvádím jejich stručnou charakteristiku.

Nízká citlivost

Tito hráči mají obvykle velké podložky, protože musejí „ujet“ poměrně velkou vzdálenost, aby se otočili o 360°. Průměrně je to někde mezi  21 – 40 palci (cca 50-100cm). Kvůli dlouhým pohybům se může poměrně brzo dostavit únava ruky. Při užívání myši vyvíjejí  vysokou rychlost, okolo 177 IPS (4,5m/s).

Vysoká citlivost

Naopak hráči s vysokou citlivostí pohybují myší pomalu a operují na značně menším prostoru podložky. Při vysoké citlivost nemusí tolik namáhat ruku. Pohyb je většinou uskutečňován jemnými pohyby zápěstí. K otočení o 360° ve hře musí myší pohnout o 3-10 palců (7.6 – 25.4cm). Jelikož vykonávají krátké pohyby maximální rychlost se pohybuje kolem 23 IPS (0,6m/s).

Střední citlivost

Hráči se střední citlivostí se pohybují někde mezi a tvoří největší část hráčské komunity. Hrají na menších i větších podložkách, spíše pro komfort. I se touto citlivostí mohou v klíčových situacích dosahovat poměrně vysoké rychlosti, kolem 98 IPS (2,5 m/s).  Maximální rychlost také záleží na typu hry.

 

Důležité je, si uvědomit že,pokud chcete změnit styl či nastavení citlivost. Počítejte s tím, že se doba plné aklimatizace na nové podmínky se pohybuje v rozmezí 1-2 měsíců. Ačkoli po pár hodinách ustoupí „bolest“ ruky (občas možná i bez uvozovek), tak přesní jako se starým nastavením ještě zdaleka nebudete.

Leave a Reply