Hry, jejichž příběh máte ve svých rukou vy

Všichni známe situaci, kdy si nadšeně pustíme film a očekáváme příjemně strávený večer, zatímco venku je sychravo a zima. Jenomže spousta z nás místo užívání si filmu neustále přemýšlí o tom, co mohli scénáristé udělat jinak – že ta holka neměla chodit nahoru, když je tam vrah; že měl hlavní hrdina ihned přestřihnout červený drát bomby – protože je to vždycky ten červený a tak dále. Co kdybyste mohli jednou něco opravdu ovlivnit?

Interaktivní film

Sice vám asi nikdo neumožní měnit děj filmu. Existuje však několik interaktivních her, jak na počítač tak PlayStation, jejichž děj se odvíjí od vašich rozhodnutí. U některých her pouze změníte pár rozhodnutí, u jiných můžete vytvořit kompletně jiný scénář.

Hrajte znovu a znovu

Možná jste uhodli správně, že můžete zkoušet znovu a znovu hrát tu samou hru, a přitom budete hrát vždycky trošku jinou. Ona ovšem ta znovuhratelnost není tak dokonalá – jde o to, že jdete příběhem znovu s tou samou postavou. Vymýšlet jiná rozhodnutí je tedy někdy těžké, protože některá vám mohou být proti srsti a u jiných už prostě budete znát pokračování.

Hry, které stojí za to

Dnešní trh nabízí herní tituly jako The Walking Dead, The Wolf Among Us, Minecraft Story, Tales from the Borderlands, Sherlock: Crimes and Punishments, Until Dawn, Blues and Bullets nebo Life Is Strange a další. Většina těchto her pochází z dílny Telltale Games.

b27206b5451cab663c6a58f4cba4e2b5

Například u hry The Walking Dead se díky možnostem rozhodování tak dokonale sžijete s postavami, že se od hry nebudete moci odtrhnout a budete chtít jejich příběh dohrát dokonce jedním dechem. To, že se ve hře vyskytne občas nějaká chyba, anebo nelogická situace, lze napínavému příběhu odpustit.

Hry na epizody

Mnohé z her vycházejí po epizodách, což některým může vadit. Hratelnost jedné epizody se tak totiž smrskne třeba na hodinu a půl hraní, což není moc. Ale uznejme, že když jde o interaktivní film, lze to odpustit – ani průměrný film netrvá déle.

Nevýhodou epizod je i to, že vycházejí klidně i s ročními odstupy, takže vy netrpělivě čekáte, až budete moci znovu prožívat napínavá dobrodružství svých oblíbených postav – pozor, výjimkou je Life Is Strange, kde lze pořídit již celý komplet pěti epizod! Ale opět – s tímto se setkáváme i u filmů.