Co byste měli vědět o nožích z CS:GO

Mnoho lidí zná karambity pouze jako nože z hry CS:GO. Ony ale existují i v reálném světě, a to nejen jako předměty pro herní fanoušky. Ve skutečnosti mají tisíce let dlouhou historii a už od pradávna se používají jako bojové nože, ale také v zemědělství a při různých každodenních činnostech.

Karambit je malý snadno použitelný nůž z jihovýchodní Asie. Vyznačuje se zakřivenou čepelí, ergonomickou rukojetí a jedním nebo dvěma bezpečnostními kroužky. Podle indonéské legendy je jeho design inspirován tygřími drápy. A má i podobné schopnosti – ostrá čepel dokáže kromě krájení i trhat. Co byste o CS:GO nožích měli vědět?

Odkud pochází?

CS:GO nože mají kořeny zejména v Indonésii a na Filipínách. Poprvé se objevily v 11. století a postupně se rozšířily do celého světa. V dnešní době se vyrábí a používají snad všude.

Na co se používají?

Na Filipínách a v Indonésii je lidé využívali pro nejrůznější každodenní činnosti. Až poté se z nich staly bojové nože. Jsou v podstatě multifunkční, takže si je s sebou můžete vzít třeba na rybaření, lov či na zahrádku. Fantazii se meze nekladou.

Proč jsou zahnuté a mají kroužek?

Zakřivená čepel je nejenom hezká, ale také praktická. Za prvé jde o bezpečnostní prvek, za druhé se s ním lépe operuje do úhlu a ve stísněných prostorech. Zvládnete s ním i úkony, o nichž si majitelé nožů s rovnou čepelí mohou nechat zdát.

I kroužek má bezpečnostní účel. Když do něj zaháknete prst, nestane se, že by vám nůž vyklouzl z ruky. Podle historických specifikací z jihovýchodní Asie ho však původní karambity neměly a i dnes lze, i když spíš výjimečně, narazit na model bez kroužku.

Kde se dají sehnat?

Ve hře CS:GO se karambity používají k boji. V reálném životě si je spousta lidí pořizuje právě kvůli fascinaci ze hry. Popravdě řečeno reálný karambit bývá mnohdy levnější než některé skiny z Counter Striku. Jestliže vás tento typ nože také fascinuje, podívejte se na Karambitshop.cz. Možná si tam nějaký za pár stovek vyberete a bude se vám hodit při rybaření, táboření apod.