Missing image

Info o hře

O co jde ?

Counter-Strike: Global Offensive (dále jen CSGO) je počítačová online FPS střílečka z pohledu první osoby. Hru vyvinulo Valve ve spolupráci s Hidden Path Entertainment. Hra navazuje na předchozí díly hry Counter Strike. Hra byla vydána 21. srpna 2012. Běží přes program Steam. CSGO je dostupný i pro X-Box 360 a Playstation 3. Základní princip hry je stejný jako v předchozích verzích hry Counter Strike (dále jen CS). CS:GO do hry přidává nové zbraně a vybavení. Základní zbraně ovšem zůstávají. Mapy jsou upraveny graficky, ale schématicky jsou podobné jako ve starších verzích CS.

 Obecně o Counter Strike

Jedná se o souboj dvou týmů – protiteroristické jednotky (dále jen CT) a teroristů (dále jen T). Hráči na konci každého kola získávají podle osobního a týmového výkonu peníze (za zabití nepřítele, splnění úkolu apod.), které využívají k nákupu zbraní a vybavení pro další kolo hry. Zabití spoluhráčů či rukojmích zase ubírá peníze.

 

Jak se změnil CS od počátku až po CS:GO ?

Dále si projdeme všechny verze CS a jejich změny od oficiálního vypuštění, před tím však vyšlo spousta BETA verzí.

Verze 1.1 – Při výskoku byla více znepřesněna střelba. Přidány nové cvary jako například mp_roundtime (délka jednoho kola), allow_spectators (povoluje na serveru diváky). Objevují se nové mapy cs_thunder, a de_inferno, cs_office.

Verze 1.3 – Je mnohými považována za nejlepší verzi CS. Na tuto verzi existují i dnes funkční servery. Mimo jiné přidán cvar mp_startmoney (množství peněz na začátku hry).

Verze 1.4 – Hráč již musí stát na místě, když pokládá bombu, a také již nemůže střílet ani se pohybovat, když bombu zneškodňuje. Již není v zoomu vidět hlaveň odstřelovací pušky, teroristi nemohou brát rukojmí, upravena přesnost zbraní při skákání. Obsahuje novou anti‑cheat ochranu.

Verze 1.5 – Nová mapa de_piranesi, nová mapa de_dust2. Zbraň scout přišla o svou výhodu – přesnost při chůzi. Od nové verze není již scout tak zábavný a používaný labužníky.

Verze 1.6 – Přinesla prodlevu při zoomování. Upraveny verze map de_aztec, de_pirenesi a de_inferno. Nové zbraně FAMAS a Galil. Do hry byl přidán také taktický štít. Hra dostala líbivější grafiku. Ze všech verzí je na tuto nejvíce modů.

Condition Zero – Vylepšená grafika, úprava map (textury). A možnost hraní Single Playeru.

Source – Přinesla nový grafický model. Odebrán štít. Byly zrušeny originální názvy zbraní (Desert Eagle přejmenován na Night Hawk apod.). Módy jsou vytvářeny na základě úspěšných módů z verze 1.6, dosáhl většího úspěchu, než counter strike 1.6.

Global Offensive – Přidané nové mapy a zbraně, jako třeba Molotov Cocktail, Tec-9, Upilovaná Brokovnice, Decoy Grenade. Další nový typ nákupu zbraní. Oproti ostatním verzím by měla být více hratelnější a měla by mít vylepšenou grafiku.

Dále se můžete v galerii podívat na grafický rozdíl mezi třemi nejznámějšími verzemi CS, a to 1.6, Source a GO.

grafika porov

CS a progaming ?

Před vznikem hry sice progaming existoval, ale teprve při vzniku CS mu byly postaveny solidní základy. CS tedy můžeme považovat za hru, která odstartovala vlnu progamingu. Tento sport se pozvedl ze zábavy mladých počítačových fanatiků na profesionální úroveň. Co odlišuje CS od ostatních her je především důraz na multiplayerovou akci (Pouze CS Condition Zero má Singleplayer). Skupiny lidí se začaly sdružovat do klanů a hrály mezi sebou. Člen klanu se vyznačuje tzv. clantagem (zkratkou svého klanu). S nástupem rychlého internetu se rozjely také první online ligy a turnaje. Dnes už je většina z nich na vysoké úrovni, kdy vítězové těchto lig a turnajů vyhrávají peněžité částky a progamingové vybavení, jako třeba speciální podložky pod myši, myši samotné, sluchátka atd.

Mezi nejznámější klany, které fungují jako dobře vydělávající společnosti, patří:

  • Fnatic – australská organizace s dánskou sekcí
  • SK Gaming – švédská organizace, jedna z nejúspěšnějších
  • Natus Vincere  – ukrajinská organizace
  • Team Verygames – francouzská organizace

České organizace s Counter‑Strike sekcemi:

  • eSuba – jeden z největších českých multiklanů
  • nEophyte – historicky nejlepší český multiklan
  • NecroRaisers – nejstarší a první známější český tým

 

Tímto jste zjistili nějaké základní info o CS, pro další informace si pročtěte další příspěvky.

Leave a Reply