Battlefield 4 – úvod

 

Vítám Vás u nového seriálu, ve kterém se zaměříme na hru Battlefield 4 (BF4)

Po dlouhém, dva roky trvajícím čekání jsme se konečně dočkali jedné z nejočekávanějších válečných arkád tohoto roku. Vývojáři si dali opravdu záležet, do tvorby i propagace vložili nemalé peníze a očekává se, že trumfne konkurenci – Call of Duty.

Hra u nás vyšla 29. října 2013 a nabízí opravdu to, co slibovala. Hra nabízí neustálou akci a skvělé efekty. Boj se přesouvá do vzduchu i na moře a bez povšimnutí nemohou zůstat destrukce okolí. Jen v BF4 totiž můžete demolovat překážky a budovy, ve kterých se kryje nepřítel. Všudypřítomná válečná atmosféra nabízí díky nádherné grafice naprosto jedinečný zážitek.

I když je podle mě BF4 postavená na multiplayeru, jako první se podíváme na hru jednoho hráče.
Kampaň dává hráči více svobody, než tomu bylo doposud a může se tak rozhodnout, jakým způsobem dojde k co nejlepším výsledkům a cílům mise. Ve hře budete ovládat Sgt.Daniela Reckela, který je velitel týmu Tombstone, budete se ale muset smířit s tím, že Vám bude čas od času někdo říkat, co máte dělat, co nebo koho sestřelit a kudy proběhnout. Bez vytknutí nemohu nechat ani to, že za celou kampaň od něho neuslyšíte ani hlásku, což je v pozici velitele týmu opravdu nesmyslnost.

Netroufnu si rozhodnout, jestli boj mezi Battlefieldem a Call of Duty vyhrál zrovna BF, a to hlavně díky nezajímavému příběhu, kde zápletky s přesností očekáváte a hrdinové přežijí snad vše. Váš tým je stále použitelný, jako tým ne moc cvičených opiček, máte ale oproti předešlým dílům možnost označit ty nepřátele, na které se mají Vaši spolubojovníci zaměřit… jak už to ale bývá, většinou vše zůstane na Vás.

TombstoneSquadBattlefield4_thumb

Členové týmu Tombstone přežijí takřka vše

Aby ale začátek seriálu o BF4 nebyl jen kritika, vrátíme se ke grafickému zpracování, které je opravdu na úrovni. Na nejednom fóru najdeme odvážné tvrzení, že se BF4 stane synonymem pro realistickou hru. Od BF3 je hra stavěná na Frostbitu a již v předešlých dílech jsme se přesvědčili, že i FPS hry mohou vypadat velmi realisticky. Ve hře si užijete filmové scénky typu akčních trháků i parádní ukázky práce se světlem. V úvodní scéně, kdy se ocitáte nad polorozbořeným městem a Vy spěcháte na střechu továrny si jistě spousty věcí co se grafiky týče všimnete. Na fórech se objevují první kritiky, jak může mít to a to lepší texturu, jak beton nevypadá dosti betonově a odstřelujete ho po nesmyslných kusech. Pokud se ale na hru podíváte jako na celek, uvědomíte si, že opravdu hrajete v podstatě film, a pokud disponujete kvalitní sestavou, nějaká nedokonalá taška na střeše Vás opravdu nerozhodí. Navíc vývojáři využili známé „fígle“ jak určité nedostatky zakrýt. Např.: v interiéru si při důkladnějším zkoumání můžete všimnou zjednodušených odlesků různých předmětů a materiálů, během hraní si ale málokdo všimne něčeho takového přes různé květináče, hasící přístroje nebo kamery a požární alarmy na zdech. Rozbor grafiky BF4 bych uzavřel tvrzením, že je to jedna z nejhezčích a nejrealističtějších her současnosti.

 

Největší nevýhoda singleplayeru je (jak už to bývá) doba hraní. Podle zvolené obtížnosti Vám hra zabere 4 – 10 hodin, takže celý příběh můžete proběhnout za jeden ulitý den ze školy či práce. Často se také připomíná, že není podporován operační systém Win XP a hra jednoznačně preferuje 64bitové systémy. Naopak další pochvalu směřuji k fyzice, která je naštěstí skvěle propracovaná a Vy tak vidíte, jak nepřátelům podlamují nohy zásahy z pušky, nebo je odhazuje moderní brokovnice.

Ikdyž pole pro boj máte uzavřen přírodními překážkami, není ve hře poznat žádný tvrdší okraj. Za zmínku stojí i dobře rozmístěné bedny se zbraněmi, kde si budete moci vybrat z opravdu dostatečného arzenálu a vyzkoušet tak mnoho stylů hraní. Ne vždy však máte svobodu ve výběru, vývojáři Vás např.: přinutí ničit tanky C4 náložemi nebo minami.

Hodnotit singleplayer je pro mě opravdu těžké, protože je to v podstatě jen „doplněk“ k multiplayeru, který Vám nabídne neskutečné hodiny hraní a zážitků. O MP ale až v příštím díle.

Své sliby dle mě vývojáři splnili a teď si můžeme užívat skvěle vypadající válečné vřavy. I když mě osobně doba kampaně zamrzela nejvíc, není to nepřekonatelné a hodnotím ji 9/10.

Leave a Reply