Info o hře

O co jde?

League of legends (dále jen LOL) je freeware hra, vytvořená studiem RIOT Games, která byla spuštěna 27. Října 2009. Byla inspirována mapou z Warcraft III Frozen throne, kde vznikl základ všem MOBA her.  Ale co je to vlastně MOBA hra ?
MOBA = multiplayer online battle arena, ale co si pod tím představit ? Dva týmy, složené z NPC postav (postavy ovládané počítačem) + Skuteční hráči, hrající proti sobě. Jsou nuceni spolupracovat, protože je ve hře kladen velký důraz na výkon celého týmu, který rozhodne o vítězství nebo prohře. Tento jednoduchý systém ale sklízí velký úspěch a LOL se stává stále populárnější.

RIOT_LOGO

DOTA_SCREEN

Jak začít hrát?

Pro hraní hry se musíte nejdříve zaregistrovat na stránce https://signup.leagueoflegends.com/ a stáhnout si klienta, přes kterého se připojujeme na servery. Poté se vždy už jen přihlásíte a můžete se dále zlepšovat. Než dosáhnete 5 levelu, budete moci hrát pouze PVE hry (proti botům). Po dosáhnutí 5 levelu začnete hrát proti hráčům a zábava může začít. Po dosažení levelu 30 (max. level), dostanete možnost hrát Ranked hry, ale o nich až později.

LOL_CLIENT

Jak probíhá hra?

Proti sobě se postaví dva týmy (Většinou 5v5). Každý si zvolí svého hrdinu a střetávají se na třech (pro 5v5 zápas) liniích, přičemž každý v týmu má svoji úlohu – mezi nejdůležitější patří ad carry, což je hrdina, jenž je schopen zbůsobit velké poškození pouze pomocí své zbraně, nikoliv používáním kouzel, ale na druhou stranu neustojí velké poškození. Support neboli podpora, by měl být na linii s ad carry a podporovat ho, aby mohl dostávat více zkušeností a zlata. Jungler, který není na žádné linii ale v tzv. jungli (místo mezi liniemi), kde získává zlato a zkušenosti z neutrálních příšer. Tank, jak již název role napovídá, by měl být ten co snese velké poškození a bude vést týmové boje. Cílem hry je zničit nepřátelskou základnu a zabránit nepřátelskému týmu ve zničení té vaší. První tým má barvu modrou a druhý fialovou. Na liniích se střetávají nejen hrdinové, ale i tzv. minioni (jsou to menší slabé jednotky, jež chodí po stejných trasách a objevují se pravidelně ve velkých množstvích). V základně je Nexus (když zničí tým nepřátelský Nexus, vyhrává). Inhibitor (když zničí tým nepřátelský Inhibitor, vyvolá tzv. super miniony, kteří jsou mnohem silnější než obyčejní minioni). Každá hra je v podstatě rozdělena do dvou fází. Na začátku každé hry je takzvaný lining, kdy se spolu střetávají jeden nebo dva hráči na každé linii a pokouší se dostat co nejvíce goldů (zlata) z minionů. Okolo 15. minuty hry začínají takzvané teamfighty, kde se střetávají celé týmy. Tyto bitvy obvykle rozhodují o výsledku hry. Hra končí zničením Nexusu.

SR_MAP

Ranked, aneb systém postupu?

LOL má jeden z nejlépe vymyšlených systémů hodnocení, který motivuje hráče se stále zlepšovat a nepřestávat hrát. Po dosáhnutí 30 levelu se vám odemknout Ranked hry. Za jejich hraní se vám přičítají (nebo odečítají) body, podle toho zda vyhrajete, nebo prohrajete. Vaším cílem ve vaší divizi je získat 100 bodů a poté vyhrát 3x v řadě, tím se posunete výše. Je zde Bronz, Silver, Gold, Platinum, Diamond a každý z nich má 5 divizí. Pro příklad, z Bronze I postoupíte do Silver V.
Hra je stále těžší a těžší a vy jste nuceni se zlepšovat. V LOL existuje taky něco jako extra liga, pro pár vyvolených. Jak jistě tušíte, jsou to právě ti, kteří se probojovali přes všechny ligy a teď spolu zápasí v lize, známé jako Challenger. Nejste však hodnoceni pouze jako jednotlivci (solo/duo queve), ale i jako 3v3 tým nebo 5v5 tým. Tým si však musíte najít nebo sestavit sami a to dělá hru mnohem zajímavější, protože musíte v týmu spolupracovat na 110%.

LOL_TIERS

Runy, Masteries a Summoner spells ?

Pokud zrovna nejste ve hře, přes svůj profil si můžete upravit masteries a runy. Masteries jsou body, které získáváte za levely (1 level = 1 bod). Tyto body si poté libovolně rozdělíte mezi 3 sekce, známé jako OFFENSE, DEFENSE a UTILITY.
Můžete si vytvořit kolik stránek s masteries jen budete chtít, protože na každou roli se hodí jiné mastery pointy. Jakou stránku pro hru použijete si zvolíte v Queve. Na stejném principu fungují i runy, ty si však musíte postupně kupovat za IP (herní měna, získávána hraním her). Další rozdíl mezi runami a masteries je ten, že stránky s runami máte k dispozici pouze dvě a pokud jich chcete více, musíte si je koupit (možno i za IP).
Konečně se dostáváme k tzv. Summoner spells. Tyto kouzla (jak již název naznačuje) si zvolíte sami a jakého si zvolíte hrdinu na to nemá vliv. Jdou o kouzla, která se používají až na poslední chvíly, právě kvůli jejich vysokému cooldown („načítání kouzel“) a mohou vám buď zachránit život, nebo sebrat život protivníkovi. Utíká vám protivník, kterému stačí jedna rána ? Použijte ignite a zabijte ho. Pronásleduje vás protivník ? Použijte flash a vzdalte se od něj o pěkný kus. Dále se používají klasické kouzla pro doplnění života, doplnění many, zpomalení pohybu protivníka atd., ale k tomu dojdete sami, jak se vám s přibývajícími levely budou kouzla odemykat.

LOL_RUNEPAGE LOL_MASTERIES LOL_SUMMONERSPELLS

Leave a Reply